Lemmy Banda is een bevlogen onderwijzeres. Voor Lemmy is onderwijs méér dan kennis: het is een krachtig middel om levens te veranderen. De basis daarvoor is lees- en schrijfles en het evangelie.
Op het platteland van Zambia is meer dan helft van de bevolking analfabeet. Wie niet kan lezen, vindt moeilijk een baan. Zo gaat armoede over van generatie op generatie. Om die cirkel van armoede te doorbreken, traint het Christian Education Ministry (CEM) vrijwilligers in onderwijsvaardigheden. Dorpsgemeenschappen kunnen zo zelf een school starten en hun kinderen leren lezen en schrijven, maar ook het evangelie doorgeven door Bijbelverhalen te vertellen. Lemmy is zo’n door het CEM opgeleide leerkracht.
Dorpsschool met kwaliteit
“Ik werk al vele jaren als hulpkracht bij het CEM. Voordat ik op de Kazlamame-school begon, leerde CEM me hoe ik kinderen Bijbelles kon geven en ze kon leren lezen en schrijven. Wat ik leerde paste ik toe en ik zag dat de kinderen er positief op reageerden. Door de Bijbelverhalen verlangden ze ernaar God beter te leren kennen en ze waren gemotiveerd om te leren lezen en schrijven. Op deze school heb ik vele jaren gewerkt.
Vervolgens vertrok ik naar Hillside, een dorp in de buurt van Petauke, om daar een nieuwe school te beginnen. In de eerste tijd gaf ik les bij mij thuis, pas later hadden de ouders de middelen om een goede school te bouwen. Het CEM zorgde voor lesmateriaal en bezocht de school regelmatig. Nieuwe onderwijzers konden workshops volgen en conferenties bijwonen. Tegenwoordig wordt deze school erkend door het ministerie van onderwijs en volledig gefinancierd door de overheid.
De erkenning van de overheid is een bevestiging dat de fundamentele opleiding die we van CEM hebben gekregen, erg goed werkt. De programma’s zijn effectief en velen, waaronder ik, zijn bekwame leerkrachten geworden.
In 2023 ben ik uit Hillside weggegaan om onder de verantwoordelijkheid van de plaatselijke kerk een andere school te beginnen, de Calender School. We concentreren ons op Bijbellessen en lees- en schrijfprogramma’s. We werken eraan dat ook deze school toegroeit naar het niveau van de overheidsnormen.
Ik ben blij met de visie en de ondersteuning van het CEM en bid dat het programma zal blijven doorgaan.”
Steunt ook u het onderwijs in Zambia?
Missionair diaconaal werker Marjanne Hendriksen is nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling van het trainingsprogramma van CEM. Het werk in Oost-Zambia heeft ze overgedragen aan een lokaal team, zodat ze zich kon richten op de bredere implementatie van het concept, binnen en buiten Zambia.




